Biuletyn Informacji Publicznej - Lubuski Urząd Wojewódzki
Data wytworzenia: | 2024-07-02 12:51:39 |
---|---|
Redaktor: | Jaskowska Lidia |
Opis: | Modyfikacja treści strony |
Obywatele Ukrainy, których pobyt na terytorium Polski uznaje się za legalny i status pobytowy dokumentuje posiadany numer PESEL z adnotacją "UKR", mogą ubiegać się o udzielenie zezwolenia na pobyt czasowy, ze względu na:
W przypadku złożenia wniosku o zezwolenie na pobyt czasowy w celu innym niż wskazane powyżej, Wojewoda odmawia wszczęcia postępowania.
Wniosek o udzielenie zezwolenia na pobyt czasowy składasz osobiście w Kancelarii Ogólnej Lubuskiego Urzędu Wojewódzkiego w Gorzowie Wlkp. lub za pośrednictwem operatora pocztowego.
Pamiętaj, liczy się data nadania wniosku u operatora pocztowego lub data wpływu do Urzędu, jeżeli wniosek złożysz osobiście.
Zgodnie z art. 114 ust. 1 pkt 5 ustawy o cudzoziemcach - wysokość miesięcznego wynagrodzenia, które jest wskazane przez podmiot powierzajacy wykonywanie pracy w załączniku do wniosku o udzielenie zezwolenia na pobyt czasowy i pracę nie może być niższe niż wysokość minimalnego wynagrodzenia za pracę niezależnie od wymiaru czasu pracy i rodzaju stosunku prawnego stanowiącego podstawę wykonywania pracy przez cudzoziemca.
Załącznik wypełnia podmiot powierzający pracę, czyli pracodawca. Formularz powinien być podpisany przez osobę uprawnioną do reprezentowania firmy, zgodnie z wpisem w KRS.
W przypadku osób prowadzących jednosobową działalność gospodarczą wymagany jest podpis właściciela firmy. Z kolei w przypadku spółek cywilnych wymagane są podpisy wszystkich jej uczestników, chyba że umowa spółki (do wglądu) stanowi inaczej.
W przypadku, gdy pracodawca wyznacza osobę uprawnioną do reprezentowania firmy, a samo pełnomocnictwo opatrzone jest podpisem elektronicznym, należy przesłać dokument w formie elektronicznej, na adres mailowy inspektora prowadzącego sprawę. Pełnomocnictwo należy złożyć do każdej sprawy, w której pracodawca będzie reprezentowany przez swojego przedstawiciela. Organ administracji publicznej nie ma obowiązku poszukiwania pełnomocnictw w aktach innych postępowań niż akta konkretnej sprawy.
Po wypełnieniu i przesłaniu wniosku w Module Obsługi Spraw, konieczne jest jego wydrukowanie, podpisanie i dostarczenie (osobiście lub za pośrednictwem operatora pocztowego) wersji papierowej wraz z wymaganymi dokumentami do Kancelarii Ogólnej Lubuskiego Urzędu Wojewódzkiego.
W przypadku, gdy Wojewoda udzieli zezwolenia na pobyt czasowy ze względu na: wykonywanie pracy, wykonywanie pracy w zawodzie wymagającym wysokich kwalifikacji lub w celu prowadzenia działalności gospodarczej, czudzoziemiec traci status UKR i nie może korzystać z ochrony określonej przepisami ustawy o pomocy obywatelom Ukrainy w związku z konfliktem zbrojnym na terytorium tego państwa.