Biuletyn Informacji Publicznej - Lubuski Urząd Wojewódzki
Data wytworzenia: | 2024-11-08 13:06:43 |
---|---|
Redaktor: | Kędzior Joanna |
Opis: | Dodanie strony |
Program „Opieka wytchnieniowa” dla Jednostek Samorządu Terytorialnego – edycja 2025
Głównym celem Programu jest wsparcie członków rodzin lub opiekunów sprawujących bezpośrednią opiekę nad:
- poprzez umożliwienie uzyskania doraźnej, czasowej pomocy w formie usługi opieki wytchnieniowej, tj. odciążenie od codziennych obowiązków łączących się
ze sprawowaniem opieki nad osobą z niepełnosprawnością przez zapewnienie czasowego zastępstwa w tym zakresie. Dzięki temu wsparciu, osoby zaangażowane
na co dzień w sprawowanie opieki nad osobą z niepełnosprawnością dysponować będą czasem, który mogą przeznaczyć na odpoczynek i regenerację, jak również na załatwienie niezbędnych spraw życiowych. Usługi opieki wytchnieniowej mogą służyć również okresowemu zabezpieczeniu potrzeb osoby z niepełnosprawnością w sytuacji, gdy członkowie rodzin lub opiekunowie z różnych powodów nie będą mogli wykonywać swoich obowiązków.
W ramach Programu gmina/powiat może otrzymać wsparcie finansowe do wysokości 100% kosztów realizacji usług opieki wytchnieniowej w formie zaliczki lub formie refundacji.
Kosztami związanymi bezpośrednio z realizacją usług opieki wytchnieniowej są:
- koszty pobytu osoby z niepełnosprawnością, tj. koszty:
Ogłoszenie o naborze wniosków:
Minister Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej na podstawie art. 7 ust. 5 ustawy z dnia 23 października 2018 r. o Funduszu Solidarnościowym (Dz. U. z 2024 r. poz. 296, z późn. zm.) zgodnie z art. 13 ust. 2 ww. ustawy ogłasza nabór wniosków na realizację Programu „Opieka wytchnieniowa” dla Jednostek Samorządu Terytorialnego – edycja 2025.
Nabór wniosków o przystąpienie do Programu prowadzi Wojewoda.
Terminy naboru wniosków:
Wnioski w wersji elektronicznej na finansowanie z Programu (zał. nr 1 do Programu) należy złożyć do wojewody za pośrednictwem Generatora Funduszu Solidarnościowego dostępnego na stronie internetowej bfs.mrips.gov.pl w terminie do 27 listopada 2024 r.
Instrukcja obsługi Generatora Funduszu Solidarnościowego stanowi załącznik nr 10 do Programu. Zwracam uwagę, że w w/w generatorze niezwłocznie po założeniu konta
a przed złożeniem wniosku do Generatora Funduszu Solidarnościowego, należy dołączyć upoważnienie opatrzone podpisem kwalifikowanym Wójta/Burmistrza/Prezydenta Miasta/Starosty, w imieniu którego dany użytkownik podejmuje czynności w Generatorze Funduszu Solidarnościowego, którego wzór stanowi załącznik nr 14 do Programu.
Możliwość składnia wniosków za pośrednictwem Generatora Funduszu Solidarnościowego uruchomiona zostanie w późniejszym terminie, o czym poinformuję odrębnym pismem.
Informacje o Programie dostępne są na stronie Biura Pełnomocnika Rządu ds. Osób Niepełnosprawnych pod adresem: https://niepelnosprawni.gov.pl/a,1555,nabor-wnioskow-w-ramach-resortowego-programu-ministra-rodziny-pracy-i-polityki-spolecznej-opieka-wytchnieniowa-dla-jednostek-samorzadu-terytorialnego-edycja-2025