Biuletyn Informacji Publicznej - Lubuski Urząd Wojewódzki
Data wytworzenia: | 2025-02-26 13:06:24 |
---|---|
Redaktor: | Skurska-Antosik Anna |
Opis: | Modyfikacja treści strony |
Złożyć wniosek o wydanie decyzji ustalającej poziom potrzeby wsparcia.
Wniosek o ustalenie poziomu potrzeby wsparcia może złożyć osoba niepełnosprawna lub jej przedstawiciel ustawowy albo, za ich zgodą, ośrodek pomocy społecznej lub centrum usług społecznych (w przypadku przekształcenia ośrodka pomocy społecznej).
Osoby uprawnione do złożenia wniosku o ustalenie poziomu potrzeby wsparcia:
Do wniosku o wydanie decyzji ustalającej poziom potrzeby wsparcia, należy dołączyć załączniki wskazane w pkt VII wniosku o wydanie decyzji ustalającej poziom potrzeby wsparcia:
W przypadku posiadania więcej niż jednego orzeczenia, należy wskazać wyłącznie jedno wybrane przez siebie orzeczenie. Okres ważności wskazanego orzeczenia będzie podstawą do wydania decyzji ustalającej poziom potrzeby wsparcia na ten okres, nie dłuższy jednak niż 7 lat. W przypadku orzeczeń wydanych przed 1 stycznia 1998 r. o zaliczeniu do jednej z grup inwalidów przez ZUS, KRUS, MON lub MSWiA oraz orzeczeń o całkowitej niezdolności do pracy, o niezdolności do samodzielnej egzystencji, o częściowej niezdolności do pracy wydanych przed 2011 r. przez ZUS oraz orzeczeń wydanych przed 2007 r. przez zespoły do spraw orzekania o niepełnosprawności oraz inne organy należy załączyć kopię danego orzeczenia.
Za złożenie wniosku o wydanie decyzji ustalającej poziom potrzeby wsparcia nic nie zapłacisz.
Wnioski o ustalenie poziomu potrzeby wsparcia od 1 stycznia 2024 r. można składać:
W razie konieczności możemy wezwać Cię do uzupełnienia braków formalnych we wniosku. Zawiadomienie o terminie i miejscu ustalenia poziomu potrzeby wsparcia doręcza się osobie ubiegającej się o ustalenie poziomu potrzeby wsparcia nie później niż 7 dni przed dniem wyznaczonego terminu (za zwrotnym potwierdzeniem odbioru). W szczególnych przypadkach można dokonać zawiadomienia elektronicznie, telefonicznie, za pomocą wiadomości tekstowej.
Ocena funkcjonowania osoby ubiegającej się o ustalenie poziomu potrzeby wsparcia będzie dokonywana w miejscu zamieszkania osoby niepełnosprawnej albo w siedzibie Wojewódzkiego Zespołu do Spraw Orzekania o Niepełnosprawności w Gorzowie Wielkopolskim lub w miejscu przez niego wyznaczonym, spełniającym warunki o zapewnianiu dostępności dla osób ze szczególnymi potrzebami.
Wojewódzki Zespół do Spraw Orzekania o Niepełnosprawności (w skrócie WZON) wydaje decyzję o ustaleniu poziomu potrzeby wsparcia w terminie nieprzekraczającym
3 miesięcy, licząc od daty wpływu wniosku do zespołu. W tym okresie członkowie składu ustalającego przeprowadzają czynności oceniające, a następnie, w ciągu
7 dni, wspólnie wypełniają formularz. Skład oceniający podpisuje decyzję w terminie 14 dni od momentu wypełnienia formularza.
Nieobecność w wyznaczonym miejscu i terminie, bez przedłożonego w terminie 14 dni od dnia wyznaczonego terminu usprawiedliwienia, pozostawienie wniosku bez rozpoznania.
W przypadku, gdy nieobecność została usprawiedliwiona ważnymi przyczynami lub zdarzeniami losowymi w terminie 14 dni od wyznaczonej daty dokonania oceny organ wyznaczy nowy termin przeprowadzenia oceny funkcjonalnej.
Jeśli nie będziesz zadowolony z wydanej decyzji ustalającej poziom potrzeby wsparcia, możesz złożyć wniosek do Wojewódzkiego Zespołu do Spraw Orzekania o Niepełnosprawności
o ponowne rozpatrzenie sprawy w ciągu 14 dni od dnia doręczenia decyzji. Od decyzji ustalającej poziom potrzeby wsparcia wojewódzkiego zespołu przysługuje także odwołanie do sądu pracy i ubezpieczeń społecznych (na podstawie art. 6c ust. 8 ustawy o rehabilitacji). Odwołanie do sądu pracy i ubezpieczeń społecznych można wnieść:
Numery telefonów właściwe w sprawach wniosków o wydanie decyzji ustalającej poziom potrzeby wsparcia (bardzo prosimy o przygotowanie numeru PESEL przed połączeniem się z telefoniczną obsługą klienta):
Punkt Obsługi Klienta Wojewódzkiego Zespołu do Spraw Orzekania o Niepełnosprawności znajduje się w budynku Poczty Polskiej (po wejściu do budynku – szklane drzwi po lewej), ul. Jagiellończyka 4, 66-400 Gorzów Wielkopolski.
Pisma skierowane do Wojewódzkiego Zespołu do Spraw Orzekania o Niepełnosprawności można przesłać drogą elektroniczną przez eDoręczenia AE:PL-30106-22214-VGVRV-24 (nie dotyczy składania wniosku o ustalenie poziomu potrzeby wsparcia).
Bezpośredni nadzór nad Zespołem sprawuje Pełnomocnik Rządu do Spraw Osób Niepełnosprawnych.
Siedziba biura Pełnomocnika Rządu do Spraw Osób Niepełnosprawnych:
Adres:
ul. Żurawia 4
00-503 Warszawa
tel. +48 538-117-590
Adres korespondencyjny:
Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej
Biuro Pełnomocnika Rządu do Spraw Osób Niepełnosprawnych
ul. Nowogrodzka 1/3/5
00-513 Warszawa
e-mail: sekretariat.bon@mrips.gov.pl