Biuletyn Informacji Publicznej

Biuletyn Informacji Publicznej - Lubuski Urząd Wojewódzki

Podgląd wersji

Podgląd wersji.
Data wytworzenia: 2025-05-06 13:33:57
Redaktor: Markow Sławomir
Opis: Modyfikacja treści strony

Informacja dotycząca powoływania Komisji do szacowania zakresu szkód i wysokości szkód w gospodarstwach rolnych i działach specjalnych produkcji rolnej spowodowanych przez niekorzystne zjawiska atmosferyczne.

  1. Podstawa prawna
    Rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 27 stycznia 2015 r. w sprawie szczegółowego zakresu i sposobów realizacji niektórych zadań Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa (Dz. U. z 2015 r. poz. 187 z późn. zm.).Ustawa z dnia 7 lipca 2005 r. o ubezpieczeniu upraw rolnych i zwierząt gospodarskich (Dz. U. z 2019 r. poz. 477).

  2. Powoływanie przez Wojewodę Lubuskiego Komisji do oszacowania zakresu i wysokości szkód w gospodarstwach rolnych i działach specjalnych produkcji rolnej spowodowanych przez niekorzystne zjawisko atmosferyczne.
    Komisja do szacowania zakresu i wysokości szkód w gospodarstwach rolnych lub działach specjalnych produkcji rolnej jest powoływana zarządzeniem Wojewody na wniosek właściwego wójta/burmistrza/prezydenta miasta, w związku z wystąpieniem określonego niekorzystnego zjawiska atmosferycznego powodującego szkody w gospodarstwach rolnych na terenie gminy (gradu, deszczu nawalnego, przymrozków wiosennych, ujemnych skutków przezimowania, powodzi, huraganu, pioruna, obsunięcia się ziemi lub lawiny).

  3. Wójt/burmistrz/prezydent miasta po zgłoszeniu przez producenta rolnego wystąpienia szkody w gospodarstwie rolnym spowodowanej wystąpieniem niekorzystnego zjawiska atmosferycznego weryfikuje, czy niekorzystne zjawisko atmosferyczne faktycznie wystąpiło w podanym przez producenta rolnego terminie powodując szkody i czy jest zdefiniowane w przepisach prawnych dotyczących szacowania szkód.
    Zgłaszanie przez producentów rolnych wniosków o oszacowanie strat w gospodarstwach rolnych spowodowanych przez suszę i sporządzanie protokołu z oszacowania szkód dokonuje się poprzez aplikację publiczną, bez udziału Komisji. 
  4. Wójt/burmistrz/prezydent miasta występując do Wojewody z wnioskiem o  powołanie komisji do oszacowania zakresu i wysokości szkód w gospodarstwach rolnych lub działach specjalnych produkcji rolnej spowodowanych wystąpieniem niekorzystnego zjawiska atmosferycznego podaje propozycję składu Komisji. Należy przy tym pamiętać, że, gdy wniosek o szacowanie szkód złożyła także osoba proponowana do składu Komisji należy tak rozszerzyć skład Komisji, aby uniknąć szacowania szkód w swoim gospodarstwie przez członka Komisji.
  5. We wniosku o powołanie przez Wojewodę komisji do szacowania szkód należy podać konkretną datę wystąpienia niekorzystnego zjawiska atmosferycznego np. 20.04.2020). Niedopuszczalne jest podanie np. kwiecień 2020 r.
  6. Od 2024 roku powoływane są przez Wojewodę Lubuskiego stałe Komisje w zakresie szacowania szkód spowodowanych  niekorzystnymi zjawiskami atmosferycznymi.

Do wniosku o powołanie Komisji należy dołączyć:

  1. informację lub ekspertyzę Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej potwierdzającą wystąpienie takich niekorzystnych zjawisk  atmosferycznych jak deszcz nawalny i  huragan (w przypadku gdy gmina oczekuje na informację lub ekspertyzę z Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej można przedłożyć jako załącznik kopię wniosku skierowanego do IMiGW, natomiast uzyskaną informację lub ekspertyzę przedłożyć niezwłocznie po jej otrzymaniu),
  2. w przypadku wystąpienia pioruna - potwierdzenie zdarzenia przez Policję lub Straż Pożarną, a w przypadku zwierząt gospodarskich, jeżeli zdarzenie miało miejsce poza budynkiem gospodarczym - potwierdzenie zdarzenia przez Powiatowego Inspektora Weterynarii.

[treść generowana dynamicznie]

Drukuj
Zamknij