Nowe przepisy
Zezwolenia na pracę 2018 - co się zmieniło
- UWAGA! Nowy obowiązek polegający na konieczności dołączenia do wniosku dokumentów potwierdzających spełnianie przez cudzoziemca wymagań stawianych kandydatom do pracy, które przez pracodawcę zostały wskazane w informacji starosty. Zanim zarejestrujesz ofertę pracy w PUP przemyśl kwestię możliwości przedstawienia ww. dokumentów. Kompletne złożenie wniosku usprawni postępowanie w urzędzie wojewódzkim.
- Nowe formularze wniosków! Pojawiły się w nich nowe rubryki, przeczytaj uważnie wniosek, wypełnij punkt dotyczący karalności cudzoziemca znajdujący się tuż nad miejscem, gdzie składasz podpis. Nie pomijaj pól, które są obowiązkowe!
- Nowe oświadczenie dotyczące karalności pracodawcy - UWAGA - zanim podpiszesz przeczytaj uważnie treść i zaznacz właściwe pola - odpowiedz na wszystkie pytania zaznaczając „X” przy właściwej odpowiedzi. Oświadczenie podpisuje pracodawca lub osoba działająca w jego imieniu - tego oświadczenia nie może podpisać pełnomocnik.
- Tryb uproszczony - tylko w przypadkach, gdy cudzoziemiec został zatrudniony w związku z oświadczeniem o powierzeniu wykonywania pracy na podstawie umowy o pracę. Pozostałe warunki pozostały bez zmian.Do oświadczeń zarejestrowanych w PUP przed dniem 1 stycznia 2018 r. stosuje się przepisy dotychczasowe.
- Rozszerzone przesłanki do odmowy wydania zezwolenia na pracę
- Nowe oświadczenie o powierzeniu wykonywania pracy cudzoziemcowi - rejestracja oświadczenia w PUP jest odpłatna - koszt 30 zł, urząd może zwrócić się o dostarczenie dodatkowych dokumentów, powstał również nowy obowiązek informacyjny, gdyż należy powiadomić urząd pracy o podjęciu bądź niepodjęciu pracy przez cudzoziemca.
- Nowy rodzaj zezwolenia - zezwolenie na pracę sezonową - złóż wniosek w PUP właściwy, ze względu na Twoją siedzibę lub miejsce zamieszkania. Zezwolenie na pracę jest wydawane przez starostę tj. powiatowy urząd pracy i uprawnia do pracy przez okres do 9 miesięcy w roku kalendarzowym. Zezwolenie na pracę sezonową dotyczy prac w sektorach uznanych za sezonowe określonych Rozporządzeniem Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej z dnia 8 grudnia 2017 r. w sprawie podklas działalności według Polskiej Klasyfikacji Działalności (PKD), w których wydawane są zezwolenia na pracę sezonową cudzoziemca.
Wymienione w rozporządzeniu podklasy działalności PKD dotyczą działalności podmiotu powierzającego wykonywanie pracy cudzoziemcowi. Jeżeli pracodawca prowadzi działalność w różnych podklasach i jeśli cudzoziemiec wykonuje pracę w związku z działalnością nieobjętą rozporządzeniem, to można ubiegać się o zezwolenie na pracę typu A albo zarejestrować oświadczenie o powierzeniu wykonywania pracy cudzoziemcowi w powiatowym urzędzie pracy. Zezwolenie na pracę sezonową będzie wydawane wyłącznie na wniosek podmiotu prowadzącego działalność w zakresie podklas PKD określonych rozporządzeniem, w tym przypadku nie będzie możliwości wnioskowania o zezwolenie typu A.
Szersza informacja na ten temat znajduje się na stronie internetowej MRPiPS w zakładce ZATRUDNIENIE CUDZOZIEMCÓW: (https://www.mpips.gov.pl/praca/zatrudnienie-cudzoziemcow/zatrudnianie-cudzoziemcow--zmiany-od-2018-r/ )
Redakcja podstrony
- Podmiot udostępniający informację
- Lubuski Urząd Wojewódzki
- Pierwsza publikacja
- Wilmińska Agnieszka 2018-05-28 12:40
- Aktualizacja publikacji
- Dobrowolska Agnieszka 2021-10-07 09:50
- Wytworzenie publikacji
- Dobrowolska Agnieszka 2021-10-07 09:50
- Zatwierdzenie
- Klimczak Paweł 2021-10-07 09:50