Biuletyn Informacji Publicznej - Lubuski Urząd Wojewódzki
Data wytworzenia: | 2025-03-17 10:46:56 |
---|---|
Redaktor: | Szymański Paweł |
Opis: | Modyfikacja treści strony |
Informację starosty wydaje urząd pracy właściwy wg głównego miejsca wykonywania pracy, a gdy specyfika pracy nie pozwala na wskazanie takiego miejsca, to informację wydaje starosta właściwy ze względu na siedzibę lub miejsce zamieszkania pracodawcy. Gdy specyfika pracy tymczasowej nie pozwala na wskazanie głównego miejsca jej wykonywania, informację starosty wydaje starosta właściwy ze względu na siedzibę lub miejsce zamieszkania pracodawcy użytkownika.
Pełna nazwa informacji starosty brzmi: „Informacja starosty właściwego ze względu główne miejsce wykonywania pracy przez cudzoziemca o braku możliwości zaspokojenia potrzeb kadrowych podmiotu powierzającego wykonanie pracy cudzoziemcowi w oparciu o rejestry bezrobotnych i poszukujących pracy lub o negatywnym wyniku rekrutacji organizowanej dla pracodawcy, wydana nie wcześniej niż 180 dni przed złożeniem wniosku, a w przypadkach uzasadnionych przez starostę - wydaną nie wcześniej niż - 90 dni przed dniem złożenia wniosku, jeżeli jest ona wymagana.”
Wojewoda wydaje zezwolenie na pracę bez konieczności uzyskania informacji starosty, w przypadku:
1. Obywatela Republiki Armenii, Republiki Białorusi, Republiki Gruzji, Republiki Mołdowy, Federacji Rosyjskiej lub Ukrainy, który w okresie bezpośrednio poprzedzającym złożenie wniosku o wydanie zezwolenia na pracę wykonywał przez okres nie krótszy niż 3 miesiące pracę dla tego samego podmiotu i na tym samym stanowisku zgodnie z oświadczeniem o powierzeniu wykonywania pracy cudzoziemcowi. Zasada ta ma zastosowanie tylko i wyłącznie do przypadków, gdy z cudzoziemcem zawarto umowę o pracę.
W tym przypadku do wniosku jest dołączana:
2. Cudzoziemca, który w okresie 3 lat poprzedzających złożenie wniosku o wydanie zezwolenia na pracę ukończył uczelnię z siedzibą na terenie Rzeczypospolitej Polskiej albo innego państwa Europejskiego Obszaru Gospodarczego (Islandia, Liechtenstein, Norwegia) lub Konfederacji Szwajcarskiej) albo jest uczestnikiem studiów doktoranckich odbywanych w Polsce - należy przedłożyć dokumenty potwierdzające ich spełnienie.
3. Cudzoziemca, który przez 3 lata poprzedzające złożenie wniosku o wydanie zezwolenia na pracę, przebywał legalnie na terytorium RP a pobyt był nieprzerwany w rozumieniu art. 195 ust. 4 ustawy z dnia 12 grudnia 2013 r. o cudzoziemcach.
4. Cudzoziemca upoważnionego do reprezentowania przedsiębiorcy zagranicznego w jego oddziale lub przedstawicielstwie znajdującym się na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej.
5. Obywatela Republiki Armenii, Republiki Białorusi, Republiki Gruzji, Republiki Mołdowy, Federacji Rosyjskiej lub Ukrainy, wykonującego prace pielęgnacyjno-opiekuńcze lub jako pomoc domowa na rzecz osób fizycznych w gospodarstwie domowym.
6. Cudzoziemca - trenera sportowego lub sportowca, wykonującego pracę na rzecz klubów sportowych i innych podmiotów, których działalność statutowa obejmuje upowszechnianie kultury fizycznej i sportu.
7. Lekarza i lekarza dentysty, odbywającego szkolenie lub realizującego program specjalizacji, na podstawie przepisów w sprawie specjalizacji lekarzy i lekarzy dentystów.
8. Cudzoziemca wykonującego pracę w zawodzie określonym w Rozporządzeniu Wojewody Lubuskiego
Składając dokumenty należy pamiętać o: