Co chcę załatwić? |
Uzyskać decyzję potwierdzającą prawo do rekompensaty za nieruchomość pozostawioną poza obecnymi granicami państwa polskiego w wyniku wypędzenia z byłego terytorium Rzeczypospolitej Polskiej lub jego opuszczenia w związku z wojną rozpoczętą w 1939 r. |
Kogo dotyczy? |
- Właścicieli i współwłaścicieli pozostawionych nieruchomości lub ich prawowitych spadkobierców, którzy posiadają obywatelstwo polskie i złożyli wniosek o wydanie decyzji do dnia 31.12.2008 r.
- Następcy prawni osób wymienionych w pkt. 1 mogą wnioskować o kontynuację dotychczasowych postępowań w sprawie wydania decyzji potwierdzającej prawo do rekompensaty za nieruchomość pozostawioną poza obecnymi granicami Rzeczypospolitej Polskiej.
- Następców prawnych osób wobec których postępowanie nie zostało zakończone w trybie uprzednio obowiązujących przepisów przez organ poprzednio je prowadzący (np. Urząd Rejonowy, Starosta), a akta zostały przekazane według właściwości Wojewodzie Lubuskiemu.
|
Co przygotować? |
Przygotuj:
- Dowody, które świadczą o pozostawieniu nieruchomości oraz o rodzaju i powierzchni tych nieruchomości, dowodami tymi mogą być w szczególności:
- urzędowy opis mienia,
- orzeczenie wydane przez były Państwowy Urząd Repatriacyjny,
- dokumenty urzędowe, w tym sądowe, a także dokumenty pozyskane z archiwów państwowych Republiki Białoruś, Republiki Litewskiej, Federacji Rosyjskiej, Ukrainy lub innych państw;
- w przypadku braku dokumentów, o których mowa wyżej, oświadczenia dwóch świadków, złożone pod rygorem odpowiedzialności karnej za złożenie fałszywego oświadczenia, przed notariuszem, organem prowadzącym postępowanie lub w polskiej placówce konsularnej w kraju zamieszkania świadka. Świadkiem może być osoba, która zamieszkiwała w miejscowości, w której znajduje się nieruchomość pozostawiona, lub w miejscowości sąsiedniej, równocześnie świadkiem nie może być osoba bliska (w rozumieniu przepisów o gospodarce nieruchomościami) właścicieli lub spadkobierców ubiegających się o potwierdzenie prawa do rekompensaty.
- Dowód, który świadczy o posiadaniu obywatelstwa polskiego przez właściciela pozostawionej nieruchomości na dzień 01.09.1939 r.
- Dowody, które świadczą o posiadaniu obywatelstwa polskiego wszystkich uczestników postępowania, tj. dokumenty wydane przez władze polskie np. uwierzytelniona kserokopia dowodu osobistego lub paszportu.
- Dowód potwierdzający datę i okoliczności opuszczenia byłego terytorium RP i datę przyjazdu na obecne terytorium RP przez właściciela pozostawionej nieruchomości (np. karta ewakuacyjna),
- Dowody poświadczające wszystkie kolejne miejsca zamieszkania wszystkich uczestników postępowania (zaświadczenia z urzędu gminy, miasta).
- W przypadku śmierci właściciela nieruchomości pozostawionych poza obecnymi granicami Rzeczypospolitej Polskiej do wniosku należy dołączyć postanowienie o stwierdzeniu nabycia spadku albo o dziale spadku lub notarialny akt poświadczenia dziedziczenia.
- W przypadku uprzedniego nabycia na podstawie odrębnych przepisów, w ramach realizacji prawa do rekompensaty, własności lub użytkowania wieczystego nieruchomości Skarbu Państwa - dokumenty urzędowe poświadczające nabycie tych nieruchomości.
|
Jakie dokumenty muszę wypełnić? |
- Wniosek o wydanie decyzji potwierdzającej prawo do rekompensaty z tytułu pozostawienia nieruchomości poza obecnymi granicami Rzeczypospolitej Polskiej (ZAŁ. NR 1).
- W przypadku braku dowodów potwierdzających miejsca zamieszkania do wniosku dołącza się oświadczenie wnioskodawcy o miejscu lub miejscach zamieszkania tych osób - WZOR OSWIADCZENIA WNIOSKODAWCY O MIEJSCACH ZAMIESZKANIA NA OBECNYM TERYTORIUM RP (ZAŁ. NR 2).
- Złożone pod rygorem odpowiedzialności karnej za fałszywe zeznania oświadczenie wnioskodawcy/wnioskodawców o dotychczasowym stanie realizacji prawa do rekompensaty. WZOR OSWIADCZENIA WNIOSKODAWCY O DOTYCHCZASOWYM STANIE REALIZACJI PRAWA DO REKOMPENSATY (ZAŁ. NR 3).
- Oświadczenia wnioskodawcy o wybranej formie realizacji prawa do rekompensaty wzór (ZAŁ. NR 5).
|
Jak wypełnić dokumenty? |
Zapewniamy pomoc przy wypełnianiu wszystkich dokumentów. |
Ile muszę zapłacić? |
Zwolnienie z opłat. |
Kiedy złożyć dokumenty? |
W przypadku złożenia niekompletnego wniosku Wojewoda wezwie do uzupełnienia wniosku w terminie 6-ciu miesięcy od dnia doręczenia wezwania. Jeżeli złożenie wymaganych dokumentów w oznaczonym terminie napotyka na trudności możesz wystąpić z wnioskiem o zawieszenie postępowania.
|
Gdzie załatwię sprawę? |
Dokumenty możesz dostarczyć na adres:
- Lubuski Urząd Wojewódzki w Gorzowie Wlkp.
Wydział Gospodarki Nieruchomościami ul. Jagiellończyka 8 66-400 Gorzów Wlkp.
Lub
- Delegatura Lubuskiego Urzędu Wojewódzkiego w Zielonej Górze
Oddział Nieruchomości ul. Podgórna 7 65- 057 Zielona Góra
Informacje odnośnie prowadzonych spraw możesz uzyskać pod następujacym numerem telefonu: 957 851 700 (sekretariat).
|
Co zrobi urząd? |
Wojewoda dokona oceny spełnienia przez wniosek warunków ustawowych. Pozytywna ocena następuje w drodze postanowienia. W postanowieniu Wojewoda wzywa wnioskodawcę do:
- wskazania jednej z wybranych form realizacji prawa do rekompensaty. W przypadku wyboru świadczenia pieniężnego realizowanego w formie przelewu, wojewoda wezwie do wskazania numeru rachunku bankowego,
- dołączenia do wniosku operatu szacunkowego sporządzonego przez rzeczoznawcę majątkowego, w którym określono wartość nieruchomości pozostawionych poza obecnymi granicami państwa polskiego. Operat taki każdorazowo wykonywany jest na zlecenie i na koszt osób uprawnionych do rekompensaty. W przypadku uprzedniego nabycia nieruchomości Skarbu Państwa w ramach realizacji prawa do rekompensaty- wojewoda wezwie również do dołączenia operatu szacunkowego, w którym została określona wartość nabytego prawa własności nieruchomości albo wartość nabytego prawa użytkowania wieczystego nieruchomości gruntowej i wartość położonych na niej budynków, a także innych urządzeń i lokali.
- Wojewoda rozstrzygnie sprawę w drodze decyzji.
UWAGA! Od dnia 1 marca 2018 r. wypłaty gotówkowe rekompensat realizowane są wyłącznie w Oddziale Banku Gospodarstwa Krajowego w Warszawie przy Alejach Jerozolimskich 7.
|
Jaki jest czas realizacji? |
Bezzwłoczne po złożeniu przez wnioskodawcę wszystkich wymaganych dokumentów. |
Jak się odwołać? |
Odwołanie od decyzji możesz złożyć do Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji za pośrednictwem Wojewody w terminie 14 dni od dnia doręczenia decyzji. |
Informacje dodatkowe |
Wymagane dokumenty możesz uzyskać w:
- Archiwum Państwowe w Poznaniu
ul. 23 lutego 41/43, 60-967 Poznań
- Archiwum Akt Nowych
ul. Hankiewicza 1, 02-103 Warszawa
- Archiwum Państwowe
ul. Św. Wojciecha 13, 70-410 Szczecin
- Archiwum Państwowe Oddział w Lublinie
ul. Jezuicka 13, skr. poczt. 113, 20-950 Lublin
- Archiwum Państwowe Oddział w Gorzowie Wlkp.
ul. Grottgera 24/25, 66-400 Gorzów Wlkp.
- Instytut Pamięci Narodowej – Komisja Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu
Biuro Udostępniania i Archiwizacji Dokumentów w Warszawie
- Wydział Konsularny Ambasady RP w Kijowie
ul. B. Chmielnickiego 60, 01-034 Kijów
- Państwowe Archiwum Obwodu Tarnopolskiego
Державний архів Тернопільської області, вул. Сагайдачного, 14,м. Тернопiль, 46001 Ukraina
- Konsulat Generalny RP we Lwowie
ul. Iwana Franko 110, 79011 Lwów
- Konsulat Generalny RP w Charkowie
ul. Artioma 16, 61002 Charków
- Archiwum Obwodu Grodzieńskiego
ul. Dzierżyńskiego 84, 230005 Grodno- Białoruś
- Państwowe Centralne Archiwum Litwy
ul. O. Milasiaus 21, LT-10102 Wilno Litwa
|
Podstawa prawna |
Ustawa z dnia 8 lipca 2005r. o realizacji prawa do rekompensaty z tytułu pozostawienia nieruchomości poza obecnymi granicami Rzeczypospolitej Polskiej (Dz. U. z 2005r, Nr 169, poz. 1418 ze zm.) http://isap.sejm.gov.pl/DetailsServlet?id=WDU20051691418.
Ustawa z dnia 12 grudnia 2013 r. o zmianie ustawy o realizacji prawa do rekompensaty z tytułu pozostawienia nieruchomości poza obecnymi granicami Rzeczypospolitej Polskiej (Dz.U. z 2014 r., poz. 195) http://isap.sejm.gov.pl/DetailsServlet?id=WDU20140000195.
|