Szacowanie strat
Informacja dotycząca powoływania Komisji do szacowania zakresu szkód i wysokości szkód w gospodarstwach rolnych i działach specjalnych produkcji rolnej spowodowanych przez niekorzystne zjawiska atmosferyczne.
- Podstawa prawna
Rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 27 stycznia 2015 r. w sprawie szczegółowego zakresu i sposobów realizacji niektórych zadań Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa (Dz. U. z 2015 r. poz. 187 z późn. zm.).Ustawa z dnia 7 lipca 2005 r. o ubezpieczeniu upraw rolnych i zwierząt gospodarskich (Dz. U. z 2019 r. poz. 477). - Powoływanie przez Wojewodę Lubuskiego Komisji do oszacowania zakresu i wysokości szkód w gospodarstwach rolnych i działach specjalnych produkcji rolnej spowodowanych przez niekorzystne zjawisko atmosferyczne.
Komisja do szacowania zakresu i wysokości szkód w gospodarstwach rolnych lub działach specjalnych produkcji rolnej jest powoływana zarządzeniem Wojewody na wniosek właściwego wójta/burmistrza/prezydenta miasta, w związku z wystąpieniem określonego niekorzystnego zjawiska atmosferycznego powodującego szkody w gospodarstwach rolnych na terenie gminy (gradu, deszczu nawalnego, przymrozków wiosennych, ujemnych skutków przezimowania, powodzi, huraganu, pioruna, obsunięcia się ziemi lub lawiny). - Wójt/burmistrz/prezydent miasta po zgłoszeniu przez producenta rolnego wystąpienia szkody w gospodarstwie rolnym spowodowanej wystąpieniem niekorzystnego zjawiska atmosferycznego weryfikuje, czy niekorzystne zjawisko atmosferyczne faktycznie wystąpiło w podanym przez producenta rolnego terminie powodując szkody i czy jest zdefiniowane w przepisach prawnych dotyczących szacowania szkód.
Zgłaszanie przez producentów rolnych wniosków o oszacowanie strat w gospodarstwach rolnych spowodowanych przez suszę i sporządzanie protokołu z oszacowania szkód dokonuje się poprzez aplikację publiczną, bez udziału Komisji. - Wójt/burmistrz/prezydent miasta występując do Wojewody z wnioskiem o powołanie komisji do oszacowania zakresu i wysokości szkód w gospodarstwach rolnych lub działach specjalnych produkcji rolnej spowodowanych wystąpieniem niekorzystnego zjawiska atmosferycznego podaje propozycję składu Komisji. Należy przy tym pamiętać, że, gdy wniosek o szacowanie szkód złożyła także osoba proponowana do składu Komisji należy tak rozszerzyć skład Komisji, aby uniknąć szacowania szkód w swoim gospodarstwie przez członka Komisji.
- We wniosku o powołanie przez Wojewodę komisji do szacowania szkód należy podać konkretną datę wystąpienia niekorzystnego zjawiska atmosferycznego np. 20.04.2020). Niedopuszczalne jest podanie np. kwiecień 2020 r.
- Komisje są powoływane przez Wojewodę Lubuskiego na czas szacowania szkód spowodowanych konkretnym, wymienionym we wniosku gminy niekorzystnym zjawiskiem atmosferycznym.
Do wniosku o powołanie Komisji należy dołączyć:
- informację lub ekspertyzę Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej potwierdzającą wystąpienie takich niekorzystnych zjawisk atmosferycznych jak deszcz nawalny i huragan (w przypadku gdy gmina oczekuje na informację lub ekspertyzę z Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej można przedłożyć jako załącznik kopię wniosku skierowanego do IMiGW, natomiast uzyskaną informację lub ekspertyzę przedłożyć niezwłocznie po jej otrzymaniu),
- w przypadku wystąpienia pioruna - potwierdzenie zdarzenia przez Policję lub Straż Pożarną, a w przypadku zwierząt gospodarskich, jeżeli zdarzenie miało miejsce poza budynkiem gospodarczym - potwierdzenie zdarzenia przez Powiatowego Inspektora Weterynarii.
Redakcja podstrony
- Podmiot udostępniający informację
- Lubuski Urząd Wojewódzki
- Pierwsza publikacja
- Markow Sławomir 2018-06-05 08:40
- Aktualizacja publikacji
- Markow Sławomir 2023-02-13 14:03
- Wytworzenie publikacji
- Fąfara Aleksandra 2023-02-13 14:03
- Zatwierdzenie
- Fąfara Aleksandra 2023-02-13 14:03