• język migowy
BIP
Grafika BIP
Strona główna/Infrastruktura i transport/Dotacje na usuwanie skutków klęsk żywiołowych w mieniu (..)

Dotacje na usuwanie skutków klęsk żywiołowych w mieniu komunalnym

KOGO DOTYCZY

Dotacja celowa z budżetu państwa może być udzielona jednostkom samorządu terytorialnego na dofinansowanie zadań własnych związanych z remontem, przebudową i odbudową obiektów budowlanych zniszczonych lub uszkodzonych w wyniku zdarzeń noszących znamiona klęski żywiołowej. Dotyczy to zniszczonych obiektów stanowiących własność samorządu gminy, powiatu, województwa (zniszczenia dróg, mostów, infrastruktury publicznej typu wodociąg, sieć kanalizacyjna, obiektów publicznych np. szkół).

CO MOŻNA SFINANSOWAĆ W RAMACH DOTACJI

Dotacja może być przeznaczona jedynie na pokrycie kosztów materiałów i urządzeń oraz kosztów robót budowlano-montażowo-instalacyjnych. Koszty wynikające z technologii robót, jak tymczasowe drogi, oznakowanie objazdów, wycinka drzew i krzewów oraz koszty znaków drogowych mogą być pokrywane ze środków stanowiących udział własny jednostki – wyjątek patrz §3 pkt 8 wytycznych MSWiA.

WARUNKI WNIOSKOWANIA O DOTACJĘ

Straty wywołane klęską żywiołową muszą przekraczać wartość 5% dochodów własnych jednostki samorządu terytorialnego za rok bezpośrednio poprzedzający rok wystąpienia klęski. W szczególnie uzasadnionych przypadkach Minister SWiA może odstąpić od tego warunku. Wysokość dotacji nie może przekroczyć 80% kosztów realizacji zadania, chyba że ustawa stanowi inaczej. Do całkowitych kosztów zadania nie zalicza się kosztów wykonania dokumentacji projektowo – kosztorysowej, wynagrodzenia dla osób sprawujących nadzór inwestorski lub autorski i kierowników robót, organizacji i ochrony placów budowy i powykonawczych prac geodezyjnych oraz innych wydatków niemających bezpośredniego związku z usuwaniem skutków klęsk żywiołowych w ramach zadania będącego przedmiotem dofinansowania. Dotacja nie będzie udzielona jeżeli wartość zadania podlegającego dofinansowaniu jest mniejsza niż 50 tysięcy złotych.

W TRAKCIE TRWANIA KLĘSKI ŻYWIOŁOWEJ

  1. Należy gromadzić wszelkie możliwe dokumenty o charakterze operacyjnym np. meldunki działań służb, meldunki i sprawozdania własne, raporty, protokoły posiedzeń zespołów zarządzania kryzysowego, z których wynikać będzie obszar zajęty klęską żywiołową np. wykaz zalanych ulic w trakcie powodzi, rejony wystąpienia wichur itp., które wskażą związek przyczynowo skutkowy ze zniszczeniami zgłoszonymi do odbudowy.
  2. Sporządzić, na tyle ile to możliwe w trakcie żywiołu lub tuż po jego ustąpieniu, dokumentację fotograficzną obrazującą zniszczoną infrastrukturę.

PO USTĄPIENIU KLĘSKI ŻYWIOŁOWEJ

  1. Należy powołać gminną/powiatową/wojewódzką komisję szacowania strat. W przypadku gdy dane zadanie zostanie zgłoszone do dofinansowania musi być ono wyszczególnione w protokole komisji szacowania strat.
  2. Należy przygotować kalkulację kosztów odbudowy obiektu. Warto mieć na uwadze, że im bardziej szczegółowy kosztorys tym lepszy. 
  3. Należy złożyć zapotrzebowanie do Wojewody Lubuskiego.
  4. Jednostka we własnym zakresie przygotowuje dokumentację techniczną i wszelkie pozwolenia oraz uzgodnienia z organami administracji architektoniczno – budowlanej.

ZGŁOSZENIE POTRZEB

Wniosek, druki zapotrzebowania wraz z załącznikami należy przekazać do Lubuskiego Urzędu  Wojewódzkiego w Gorzowie Wlkp. ul. Jagiellończyka 8, 66-400 Gorzów Wlkp., osobiście w Kancelarii Ogólnej (parter) w godzinach pracy Urzędu lub drogą pocztową na adres: Lubuski Urząd Wojewódzki w Gorzowie Wlkp., ul. Jagiellończyka 8, 66-400 Gorzów Wlkp. (z dopiskiem Wydział Infrastruktury) lub za pośrednictwem platformy ePUAP: /43emu4tg7l/skrytka

Zgłoszenie potrzeb musi zawierać:

  • oznaczenie jednostki, w tym dane adresowe,
  • rodzaj klęski żywiołowej oraz datę jej wystąpienia,
  • opis zadania przedstawianego do dofinansowania,
  • nazwę zadania,
  • szacunkowy koszt realizacji zadania,
  • wnioskowaną kwotę dotacji,
  • spodziewane efekty rzeczowe.

WERYFIKACJA ZGŁOSZONEGO ZAPOTRZEBOWANIA

Przed złożeniem wniosku do Ministra Finansów, komisja powołana przez Wojewodę Lubuskiego dokona weryfikacji strat określonych przez komisje gminne, powiatowe albo wojewódzką. Z prac komisji Wojewody Lubuskiego sporządzony będzie protokół.

KOMÓRKA ODPOWIEDZIALNA ZA ZAŁATWIENIE SPRAWY

  • Oddział Infrastruktury i Transportu w Wydziale Infrastruktury Lubuskiego Urzędu Wojewódzkiego

UWAGA! ROZWIĄZANIA SPECJALNE W ZAKRESIE USUWANIA SKUTKÓW POWODZI 2024 r. 

W związku z powodzią, która wystąpiła w południowo - zachodniej Polsce we wrześniu 2024 r. Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji oraz Minister - Członek Rady Ministrów - właściwy ds. odbudowy odbudowy po powodzi we wrześniu 2024 roku, w dniu 10 października 2024 roku wprowadzili Wytyczne w sprawie szacowania strat oraz zasad i trybu udzielania jednostkom sektora finansów publicznych dotacji celowych z budżetu państwa na dofinansowanie zadań własnych związanych z remontem, przebudową i odbudową obiektów budowlanych zniszczonych lub uszkodzonych w wyniku powodzi we wrześniu 2024 roku i przywróceniem ich funkcjonalności. Prosimy o zapoznanie się z dokumentem, dostępnym na stronie MSWiA i załączonym poniżej. 
 

Wytyczne Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji w sprawie zasad i trybu udzielania jednostkom samorządu terytorialnego dotacji celowych z budżetu państwa na dofinansowanie zadań własnych związanych z remontem i odbudową obiektów budowlanych zniszczonych lub uszkodzonych w wyniku zdarzeń noszących znamiona klęski żywiołowej, w tym na przeciwdziałanie skutkom takich zdarzeń w przyszłości

Kategoria: Powiązane pliki [8]
Format Data publikacji Nazwa pliku (kliknij aby pobrać) Pobierz Zobacz
Kategoria: Usuwanie skutków klęsk - pliki do pobrania
docx 2024-09-19 1. Zbiorcze zestawienie potrzeb.docx
zobacz: rejestr zmian pliku, ilość pobrań: 161
1. Zbiorcze zestawienie potrzeb.docx 17.59KB -
docx 2024-09-20 2. Wzór zgłoszenia potrzeb dla zadania.docx
zobacz: rejestr zmian pliku, ilość pobrań: 135
2. Wzór zgłoszenia potrzeb dla zadania.docx 26.05KB -
doc 2024-09-19 3. Wzór umowy o udzielenie dotacji.doc
zobacz: rejestr zmian pliku, ilość pobrań: 83
3. Wzór umowy o udzielenie dotacji.doc 91.5KB -
doc 2024-09-19 4. Załącznik do umowy dotacyjnej - Formularz wniosku o przekaznie dotacji.doc
zobacz: rejestr zmian pliku, ilość pobrań: 75
4. Załącznik do umowy dotacyjnej - Formularz wniosku o przekaznie dotacji.doc 38.5KB -
doc 2024-09-19 5. Załącznik do umowy dotacyjnej - Formularz rozliczenia końcowego kosztów zadania.doc
zobacz: rejestr zmian pliku, ilość pobrań: 58
5. Załącznik do umowy dotacyjnej - Formularz rozliczenia końcowego kosztów zadania.doc 49KB -
pdf 2024-10-02 6. Wytyczne MSWiA - dotacje celowe infrastruktura klęska żywiołowa.pdf
zobacz: rejestr zmian pliku, ilość pobrań: 183
6. Wytyczne MSWiA - dotacje celowe infrastruktura klęska żywiołowa.pdf 217.9KB zobacz
pdf 2024-09-19 7. Ujednolicony tekst zarządzenie WL w sprawie komisji weryfikacji strat.pdf
zobacz: rejestr zmian pliku, ilość pobrań: 100
7. Ujednolicony tekst zarządzenie WL w sprawie komisji weryfikacji strat.pdf 212.54KB zobacz
pdf 2024-10-29 8. Wytyczne w sprawie szacowania strat i trybu udzielania dofinansowania na odbudowę obiektów zniszczonych w wyniku powodzi 2024 r..pdf
zobacz: rejestr zmian pliku, ilość pobrań: 45
8. Wytyczne w sprawie szacowania strat i trybu udzielania dofinansowania na odbudowę obiektów zniszczonych w wyniku powodzi 2024 r..pdf 846.67KB zobacz

Redakcja podstrony

Podmiot udostępniający informację
Lubuski Urząd Wojewódzki
Pierwsza publikacja
Kuszpit Tatiana 2012-09-21 13:52
Aktualizacja publikacji
Dotka Maciej 2024-10-29 11:12
Wytworzenie publikacji
Maciej Dotka 2024-10-29 11:12
Zatwierdzenie
Katarzyna Kis 2024-10-29 11:12
Rejestr zmian podstrony
Drukuj
Liczba odwiedzin
wczytuję

Banery

do góry