• język migowy
BIP
Grafika BIP
Strona główna/Kontakt/Profil zaufany

Profil zaufany

Profil zaufany to bezpłatna metoda uwierzytelnienia obywateli w systemach e-administracji (m.in. ePUAP, CEIDG, ZUS). Dzięki profilowi zaufanemu obywatel może załatwić sprawy administracyjne drogą elektroniczną, bez konieczności wychodzenia z domu, 24 godziny na dobę, z dowolnego miejsca.

INFORMACJA DOTYCZĄCA POTWIERDZANIA PROFILU ZAUFANEGO W ZWIĄZKU Z COVID-19

Osoby chcące założyć profil zaufany zachęcamy do skorzystania z opcji profilu tymczasowego dostępnej na stronie internetowej https://moj.gov.pl/uslugi/engine/ng/index?xFormsAppName=TymczasowyProfilZaufany

Profil tymczasowy można założyć bez wychodzenia z domu. Podobnie jak zwykły profil pozwala on załatwiać większość spraw urzędowych przez Internet, jednak jest ważny 3 miesiące.

Dziękujemy za wyrozumiałość. O wszelkich zmianach będziemy informowali za pośrednictwem strony internetowej www.lubuskie.uw.gov.pl oraz w Biuletynie Informacji Publicznej Urzędu.

Profil zaufany jest jedną z funkcjonalności elektronicznej Platformy Usług Administracji Publicznej (ePUAP). To zestaw danych, które identyfikują obywatela w systemach podmiotów wykorzystujących profil zaufany jako metodę uwierzytelniania. Posiadając nazwę użytkownika (login), hasło oraz konto poczty elektronicznej (na który przesyłany jest jednorazowy kod autoryzacyjny), obywatele mogą załatwić wiele spraw urzędowych - np. założyć firmę przez internet czy elektronicznie sprawdzić i opłacić składki ZUS.

W jaki sposób można założyć profil zaufany?

Należy najpierw założyć konto użytkownika na portalu ePUAP (www.epuap.gov.pl), z którego wysyłamy wniosek o potwierdzenie profilu zaufanego. Następnym krokiem jest uwierzytelnienie Profilu w jednym z urzędów (czyli trzeba się będzie jedyny raz udać się do odpowiedniego punktu) - ich lista jest dostępna w systemie ePUAP. W wybranym urzędzie dokumentujemy przed urzędnikiem swoje dane osobowe, który porównuje je z wprowadzonymi do systemu. Po pozytywnej weryfikacji danych, na podstawie przedłożonego dowodu osobistego, konto założone na portalu ePUAP zyskuje status profilu zaufanego.

Dane osobowe można potwierdzić w punktach zlokalizowanych w urzędach wojewódzkich, oddziałach ZUS, urzędach skarbowych, konsulatach, a także w tych urzędach gmin, które zdecydują się na ich prowadzenie i uzyskają na to zgodę ministra.

Potwierdzanie Profilu Zaufanego systemu ePUAP w Lubuskim Urzędzie Wojewódzkim w Gorzowie Wlkp.  odbywa się w Punkcie Obsługi Klienta (parter budynku, pokój 32) oraz w Delegaturze Lubuskiego Urzędu Wojewódzkiego w Zielonej Górze w pokoju 129 lub 143.

Sposób działania

Profil zaufany działa jak odręczny podpis. Właściciel loguje się na stronie www.epuap.gov.pl, wybiera usługę, którą chce zrealizować, wypełnia wniosek, podpisuje go profilem zaufanym, a następnie wysyła wniosek do urzędu

Korzyści wynikające ze stosowania profilu zaufanego

Urzędy same zdecydują, które usługi będą świadczyły z wykorzystaniem profilu zaufanego. Na mocy ustawy o informatyzacji w postępowaniu administracyjnym profil zaufany jest metodą uwiarygodniania obywateli równoprawną z bezpiecznym podpisem elektronicznym.

Profil zaufany nie wymaga dodatkowego urządzenia ani karty kryptograficznej, jak w przypadku bezpiecznego podpisu elektronicznego, nie ma potrzeby instalacji dodatkowego oprogramowania do obsługi podpisu elektronicznego; jest bezpłatny, pozwala na załatwienie wielu spraw administracyjnych, umożliwia składanie oświadczeń woli.

Udostępnienie usług możliwych do realizacji przy pomocy profilu zaufanego będzie korzystne także dla administracji. Wzrośnie liczba usług dostarczanych drogą elektroniczną, co spowoduje uproszczenie procedur administracyjnych i zmniejszenie pracochłonności ich wykonania.

Kategoria: Profil Zaufany [1]
Format Data publikacji Nazwa pliku (kliknij aby pobrać) Pobierz Zobacz
pdf 0000-00-00 Wykaz punktów potwierdzających profil zaufania.pdf
zobacz: rejestr zmian pliku, ilość pobrań: 17052
Wykaz punktów potwierdzających profil zaufania.pdf 24.6KB zobacz

Redakcja podstrony

Podmiot udostępniający informację
Lubuski Urząd Wojewódzki
Pierwsza publikacja
Szerwiński Michał 2013-02-13 10:02
Aktualizacja publikacji
Fąfara Aleksandra 2021-02-08 14:41
Wytworzenie publikacji
Fąfara Aleksandra 2021-02-08 14:41
Zatwierdzenie
Surmacz-Buszkiewicz Marta 2021-02-08 14:41
Rejestr zmian podstrony
Drukuj
Liczba odwiedzin
wczytuję

Banery

do góry