• język migowy
BIP
Grafika BIP
Strona główna/Programy rządowe/Razem Bezpieczniej

Razem Bezpieczniej

Program "Razem Bezpieczniej" jest formułą kompleksowego działania w celu ograniczenia zjawisk i zachowań, które budzą powszechny sprzeciw i poczucie zagrożenia.

Program ograniczania przestępczości i aspołecznych zachowań Razem bezpieczniej im. Władysława Stasiaka kierowany jest do społeczności lokalnych i wspiera inicjatywy i działania w zakresie bezpieczeństwa. Program na lata 2022-24 stanowi już jego czwartą edycję - planowany jest na 3 lata, a środki przeznaczone na realizację działań w Programie wyniosą w sumie ponad 36 mln zł.

Program realizowany jest obecnie w 2 obszarach (2 cele szczegółowe Programu):

  • Wzmocnienie bezpieczeństwa w miejscach publicznych, ze szczególnym uwzględnieniem tworzenia lokalnych systemów bezpieczeństwa.
  • Podnoszenie świadomości na temat społecznych zagrożeń bezpieczeństwa w wymiarze lokalnym i skutecznych metod ich zapobiegania.

Pierwsza edycja Programu była realizowana w latach 2007-2015. Realizacja Razem bezpieczniej w tych latach to prawie 400 dofinansowanych projektów (wśród których znajdują się tak udane jak Program Komendy Głównej Policji „Profilaktyka a Ty”, czy Mistrzostwa Świata w piłce nożnej dzieci z domów dziecka), 410 zaangażowanych samorządów i 45 organizacji pozarządowych, około 15 mln osób, które w większym lub mniejszym stopniu brały udział w projekcie. Ponadto, od 2007 r. dzięki programowi „Razem bezpieczniej” wybudowano 19 miasteczek ruchu drogowego.

Druga edycja Programu, którą realizowano w latach 2016-17, to dofinansowanie 151 projektów na łączną kwotę 8 mln zł. Po raz pierwszy w 2017 roku Program objął modernizację przejść dla pieszych (dofinansowanie na ten cel otrzymało 31 projektów). Ponadto w 2017 roku dofinansowanie otrzymały  pomysły dotyczące edukacji i bezpieczeństwa osób starszych.

Trzecia edycja Programu, którą realizowano w latach 2018-20, to dofinansowanie 276 projektów na łączną kwotę 19 mln mln. W ramach tej edycji dofinansowano projekty w zakresie bezpieczeństwa w miejscach publicznych ze szczególnym uwzględnieniem tworzenia lokalnych systemów bezpieczeństwa, bezpiecznych przejść dla pieszych, przeciwdziałania zjawiskom patologii, ochrony dzieci i młodzieży oraz edukacji dla bezpieczeństwa.

Na terenie Województwa Lubuskiego w programie udział biorą organizacje pozarządowe i jednostki samorządu terytorialnego.

Link do strony MSW: http://razembezpieczniej.msw.gov.pl

Redakcja podstrony

Podmiot udostępniający informację
Lubuski Urząd Wojewódzki
Pierwsza publikacja
Ratajczak Jerzy 2012-09-21 14:04
Aktualizacja publikacji
Walentynowicz Magdalena 2022-09-01 15:07
Wytworzenie publikacji
Magdalena Walentynowicz 2022-09-01 15:06
Zatwierdzenie
Magdalena Walentynowicz 2022-09-01 15:06
Rejestr zmian podstrony
Drukuj
Liczba odwiedzin
wczytuję

Banery

do góry