• język migowy
BIP
Grafika BIP
Strona główna/Cudzoziemcy/Zezwolenie na pobyt stały/Zezwolenie na pobyt stały - ochrona międzynarodowa i (..)

Zezwolenie na pobyt stały - ochrona międzynarodowa i humanitarna

Kiedy złożyć wniosek?

Zezwolenia na pobyt stały udziela się cudzoziemcowi na jego wniosek bezpośrednio przed złożeniem wniosku o udzielenie mu zezwolenia na pobyt stały przebywał nieprzerwanie na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej przez okres nie krótszy niż 5 lat na podstawie statusu uchodźcy, ochrony uzupełniającej lub zgody na pobyt ze względów humanitarnych.

Gdzie złożyć wniosek?

Wniosek o udzielenie zezwolenia na pobyt stały składasz osobiście w Kancelarii Ogólnej Lubuskiego Urzędu Wojewódzkiego w Gorzowie Wlkp. lub za pośrednictwem operatora pocztowego.

Pamiętaj by w trakcie toczącego się postępowania poinformować nas o zmianie adresu zamieszkania.

Jakie dokumenty należy złożyć?

  • Wniosek o udzielenie zezwolenia na pobyt stały. Pamiętaj by uzupełnić wszystkie wymagane pola (druk do pobrania poniżej).
  • Kserokopię ważnego dokumentu podróży (oryginał do wglądu).
  • W przypadku małoletnich - kopia ważnego dokumentu podróży opiekuna prawnego (oryginał do wglądu).
  • 4 (podpisane) fotografie biometryczne, jak do polskiego paszportu i nie starsze niż 6 miesięcy.
    Cudzoziemiec noszący nakrycie głowy zgodnie z zasadami swojego wyznania może dołączyć do wniosku fotografię przedstawiającą go w nakryciu głowy, o ile wizerunek twarzy jest w pełni widoczny. W takim przypadku do wniosku dołącza się oświadczenie cudzoziemca o przynależności do wspólnoty wyznaniowej (druk poniżej).
  • Potwierdzenie (oryginał) dokonania opłaty skarbowej w kwocie 640,00 zł na konto Urzędu Miasta w Gorzowie Wlkp.  44 1020 5402 0000 0302 0325 6575.
    Pamiętaj, by w tytule przelewu wpisać imię i nazwisko osoby, która ubiega się o zezwolenie!
  • Dokumenty potwierdzające posiadanie przez cudzoziemca, statusu uchodźcy, ochrony uzupełniającej lub zgody na pobyt ze względów humanitarnych.
  • Dokumenty potwierdzające, że pobyt na terytorium Polski był nieprzerwany lub dokumenty stwierdzające przyczyny wystąpienia przerw w pobycie.
  • Do wniosku możesz dołączyć również oświadczenie dotyczące adresu na karcie pobytu (druk do pobrania poniżej) oraz potwierdzenie (oryginał) dokonania opłaty za wydanie karty pobytu w kwocie 100,00 zł na konto Lubuskiego Urzędu Wojewódzkiego: 72 1010 1704 0023 5222 3100 0000.
    Pamiętaj by w tytule przelewu wpisac imię i nazwisko osoby, która ubiega się o wydanie karty pobytu.

Ulga w opłacie za wydanie karty pobytu w wysokości 50% wymienionej wyżej kwoty przysługuje cudzoziemcom, którzy znajdują się w trudnej sytuacji materialnej i korzystają ze świadczeń pomocy społecznej i przedstawią odpowiednie zaświadczenie z tej instytucji oraz małoletnim, którzy w dniu złożenia wniosku nie ukończyli 16 lat wraz z aktem urodzenia (należy okazać oryginał odpisu aktu urodzenia, a do akt sprawy załączyć kopię). 

Co musisz wiedzieć!

  • Wniosek o udzielenie zezwolenia na pobyt stały możesz wypełnić także elektronicznie, za pośrednictwem Modułu Obsługi Spraw (MOS) Urzędu do Spraw Cudzoziemców  https://mos.cudzoziemcy.gov.pl/

Po wypełnieniu i przesłaniu wniosku w Module Obsługi Spraw, konieczne jest jego wydrukowanie, podpisanie i dostarczenie (osobiście lub za pośrednictwem operatora pocztowego) wersji papierowej wraz z wymaganymi dokumentami do Kancelarii Ogólnej Lubuskiego Urzędu Wojewódzkiego.

  • W przypadku potrzeby wyjaśnienia lub doprecyzowania posiadanych przez organ dowodów w sprawie w trakcie postępowania cudzoziemiec może być wzywany do dostarczenia innych dokumentów lub do składania zeznań potwierdzających okoliczności, o których mowa we wniosku.
  • Zezwolenie wydawane jest na czas nieokreślony i uprawnia do wykonywania pracy bez zezwolenia na pracę.

Od stycznia 2022 r. pracownicy oddziału będą wyznaczali terminy osobistego stawiennictwa w Oddziale. Nie musisz sam rejestrować wizyty, my to zrobimy za Ciebie. Otrzymasz wezwanie do stawienia się w Oddziale Cudzoziemców. W wezwaniu będzie podana data, godzina oraz wskazane zostaną wszystkie dokumenty jakich potrzebujemy, aby skutecznie wszcząć i zakończyć postępowanie. Jeżeli przyjdziesz na umówione spotkanie bez wskazanych w wezwaniu dokumentów, a których brak skutkuje zwrotem wniosku lub pozostawieniem go bez rozpoznania, to nie pobierzemy od Ciebie odcisków palców i nie dostaniesz stempla do paszportu. Na wizycie otrzymasz postanowienie o zwrocie wniosku lub zawiadomienie o pozostawieniu wniosku bez rozpoznania.

Podstawa prawna

  • Ustawa z dnia 12 grudnia 2013 r. o cudzoziemcach.
  • Ustawa z dnia 16 listopada 2006 r. o opłacie skarbowej.
  • Rozporządzenie Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji  z dnia 26 lipca 2022 r. w sprawie opłat pobieranych w Rzeczypospolitej Polskiej od cudzoziemców za wydanie i wymianę dokumentów, które mogą być wydawane cudzoziemcom, oraz trybu ich uiszczania.
Kategoria: Powiązane pliki [3]
Format Data publikacji Nazwa pliku (kliknij aby pobrać) Pobierz Zobacz
Kategoria: Cudzoziemcy
pdf 2022-02-08 wniosek na pobyt stały.pdf
zobacz: rejestr zmian pliku, ilość pobrań: 252
wniosek na pobyt stały.pdf 629.3KB zobacz
pdf 2022-02-08 oświadczenie o przynależności religijnej - fotografie w nakryciu głowy.pdf
zobacz: rejestr zmian pliku, ilość pobrań: 173
oświadczenie o przynależności religijnej - fotografie w nakryciu głowy.pdf 50.18KB zobacz
pdf 2022-02-08 oświadczenie o adresie do karty pobytu.pdf
zobacz: rejestr zmian pliku, ilość pobrań: 314
oświadczenie o adresie do karty pobytu.pdf 99.37KB zobacz

Redakcja podstrony

Podmiot udostępniający informację
Lubuski Urząd Wojewódzki
Pierwsza publikacja
Godek Tomasz 2014-05-05 19:23
Aktualizacja publikacji
Jaskowska Lidia 2023-09-07 07:09
Wytworzenie publikacji
Jaskowska Lidia 2023-09-07 07:09
Zatwierdzenie
Klimczak Paweł 2023-09-07 07:09
Rejestr zmian podstrony
Drukuj
Liczba odwiedzin
wczytuję

Banery

do góry