• język migowy
BIP
Grafika BIP
Strona główna/Bezpieczeństwo i sprawy obronne/Wspólna wiedza. Wspólny język. Wspólny cel/Wizyta studyjna projektu „ Wspólna wiedza, wspólny (..)

Wizyta studyjna projektu „ Wspólna wiedza, wspólny język, wspólny cel”

W Lubuskim Urzędzie Wojewódzkim odbyła się wizyta studyjna w ramach projektu „ Wspólna wiedza, wspólny język, wspólny cel”, który jest realizowany z Programu INTERREG VA BB-PL 2014-2020. Uczestników i partnerów projektów przywitał w imieniu własnym oraz Wojewody Lubuskiego dyrektor generalny urzędu Roman Sondej.

W czasie wizyty, poza wystąpieniami Liderów projektu oraz podsumowaniem dotychczasowych doświadczeń ze współpracy, przedstawiona została relacja ze  wspólnych obozów. Jednym z punktów wizyty było również zwiedzanie Dyspozytorni Medycznej oraz  Centrum Powiadamiania Ratunkowego  w Lubuskim Urzędzie Wojewódzkim w Gorzowie Wielkopolskim wraz z prezentacją ambulansu medycznego.

Celem projektu jest poprawa jakości świadczeń ratownictwa medycznego w regionie przygranicznym poprzez wprowadzenie znajomości języka sąsiada, jako stałego elementu wykształcenia niemieckich i polskich służb ratowniczych.Program zakłada wyrównywanie kompetencji transgranicznych zespołów ratowniczych m.in. poprzez wspólne kształcenie kadr medycznych. Łącznie z projektu korzysta około 30 osób, studiujących ratownictwo medyczne w województwie lubuskim. W ramach projektu korzystają oni z bezpłatnych kursów języka niemieckiego do poziomu B2 oraz biorą udział we wspólnych polsko-niemieckich letnich i zimowych obozach treningowych oraz wizytach studyjnych.

W roku 2021 w ramach projektu odbyły się 2 Międzynarodowe obozy medycyny ratunkowej i ratownictwa specjalistycznego. W każdym z nich uczestniczyło 40 studentów ratownictwa medycznego i uczniów zawodu. Celem obozów była nauka współdziałania w trudnych warunkach, dlatego ich uczestnicy brali udział m. in.  w nocnych marszach na orientację, strzelaniu, wspinaczce i nurkowaniu.

Partnerami w realizacji programu są: Lubuski Urząd Wojewódzki,  Gemeinnützige Rettungsdienst MOl GMBH, Wydział Nauk o Zdrowiu Uniwersytetu Zielonogórskiego i Wyższa Szkoła Zawodowa w Gorzowie Wielkopolskim.

Zdjęcia z wizyty studyjnej: wizyta studyjna w ramach projektu wspólna wiedza wspólny język wspólny cel

Informacja o porozumienia o współpracy transgranicznej w ratownictwie medycznym: https://www.gov.pl/web/uw-lubuski/podpisanie-porozumienia-o-wspolpracy-transgranicznej-w-ratownictwie-medycznym

Redakcja podstrony

Podmiot udostępniający informację
Lubuski Urząd Wojewódzki
Pierwsza publikacja
Walentynowicz Magdalena 2022-07-20 10:47
Aktualizacja publikacji
Walentynowicz Magdalena 2022-07-20 10:54
Wytworzenie publikacji
Magdalena Walentynowicz 2022-07-20 10:54
Zatwierdzenie
Waldemar Gredka 2022-07-20 10:54
Rejestr zmian podstrony
Drukuj
Liczba odwiedzin
wczytuję

Banery

do góry