• język migowy
BIP
Grafika BIP

edycja 2024

Głównym założeniem Programu „Centra opiekuńczo-mieszkalne” jest stworzenie warunków dla jednostek samorządu terytorialnego szczebla gminnego i powiatowego, pozwalających na tworzenie i utrzymanie placówek pobytu dziennego lub całodobowego dla osób z niepełnosprawnościami.

Centra opiekuńczo-mieszkalne przeznaczone są dla dorosłych osób z niepełnosprawnościami z orzeczeniem o znacznym lub umiarkowanym stopniu niepełnosprawności.

Program jest adresowany do gmin i powiatów, które zorganizują usługi zamieszkiwania całodobowego lub dziennego dla dorosłych osób z niepełnosprawnościami lub orzeczeniem traktowanym na równi z orzeczeniem o znacznym lub umiarkowanym stopniu niepełnosprawności. W celu utworzenia i funkcjonowania Centrum gminy i powiaty mogą zawierać między sobą porozumienia.

MODUŁ I – utworzenie i wyposażenie Centrum

W ramach tego modułu będą finansowane zadania polegające na:

  • budowie nowego obiektu budowlanego na nieruchomości stanowiącej własność gminy/powiatu wraz z niezbędnymi urządzeniami budowlanymi oraz jego wyposażenie w sprzęt i środki trwałe służące wielokrotnemu użytkowaniu;
  • zakupie nieruchomości zabudowanej lub niezabudowanej obiektem w celu utworzenia Centrum, który to obiekt spełnia standardy lub zostanie przystosowany do standardu Centrum poprzez przebudowę lub remont;
  • zmianie przeznaczenia całości istniejącego obiektu.

Kwota wsparcia finansowego może wynieść nawet do 100% całkowitego kosztu realizacji zadania. W budynku, w którym zostało utworzone Centrum na podstawie umowy zawartej w wyniku realizacji Programu, działalność polegająca na prowadzeniu Centrum musi być prowadzona przez okres minimum 10 lat. Sprzęt i środki trwałe Centrum, których zakup został sfinansowany ze środków Funduszu w ramach Programu, nie mogą zostać zbyte przez okres co najmniej 3 lat.

MODUŁ II – Funkcjonowanie Centrum

W ramach tego modułu będą finansowane zadania polegające na:

  • utrzymaniu działalności Centrum (opłaty za media, podatki, ubezpieczenie, wyżywienie itp.)
  • ponoszeniu opłat związanych z transportem mieszkańców Centrum
  • pokrywaniu kosztów związanych z zatrudnieniem kadry Centrum oraz osób świadczących usługi w Centrum na rzecz mieszkańców Centrum.

W przypadku złożenia wniosku/aktualizacji wniosku o przystąpienie do Programu w Module I dopuszcza się możliwość złożenia w tym samym roku jednocześnie wniosku/aktualizacji wniosku

Ogłoszenie o naborze wniosków:

Podstawą prawną Programu jest art. 7 ust. 5 ustawy z dnia 23 października 2018 r. o Funduszu Solidarnościowym (Dz. U. z 2024 r. poz. 296, z późn. zm.). Nabór wniosków przeprowadzany jest zgodnie z art. 13 ww. ustawy.

Nabór wniosków o przystąpienie do Programu prowadzi Wojewoda.

Wnioski na finansowanie z Programu można złożyć za pośrednictwem Generatora Funduszu Solidarnościowego:

– w zakresie Modułu I w terminie do dnia 16 sierpnia 2024 r.
– w zakresie Modułu II nabór ciągły.

Informacje wraz z załącznikami do pobrania dostępne są na stronie Biura Pełnomocnika Rządu do Spraw Osób Niepełnosprawnych pod adresem: https://niepelnosprawni.gov.pl/a,1528,nabor-wnioskow-w-ramach-programu-resortowego-ministra-rodziny-pracy-i-polityki-spolecznej-centra-opiekunczo-mieszkalne-edycja-2024

Redakcja podstrony

Podmiot udostępniający informację
Lubuski Urząd Wojewódzki
Pierwsza publikacja
Mach Monika 2024-07-05 13:12
Aktualizacja publikacji
Mach Monika 2024-07-05 13:18
Wytworzenie publikacji
Monika Mach 2024-07-05 13:18
Zatwierdzenie
Grażyna Jelska 2024-07-05 13:18
Rejestr zmian podstrony
Drukuj
Liczba odwiedzin
wczytuję

Banery

do góry